Özgeçmiş - Dijital Kanallar Proje Direktörü - Mehmet Yusuf Balık

ÖZGEÇMİŞ
Mehmet Yusuf BALIK, Siirt’te doğdu.
İlkokul, ortaokulu ve liseyi Siirt’te tamamladı. Gaziantep Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

Türkiye’nin en zor, en çalkantılı dönemlerinde; daha özgür, daha müreffeh, daha demokratik bir Türkiye hayaliyle başlayan siyasi yaşamında, AK Parti Siirt Kurucu İl Başkan Danışmanlığı, Siirt Seçim Koordinasyon Merkezi Organizasyon Sorumlusu, Cumhurbaşkanımıza yeniden vekillik ve Başbakanlık yolunu açan sürecin işaret fişeği olan 9 Mart 2003 Siirt Seçimleri’nde Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Seçim Propaganda Program Sunuculuğu görevlerini yürüttü.

İŞ HAYATI
Dijitalleşme ve mobil teknolojiler alanında profesyonel iş hayatına ilk olarak 2011 Yılında Turkcell’de Teknoloji Çözümler Uzmanı olarak başladı. Yaklaşık 12 yıldır sosyal medya hesap yönetimi, sosyal medya reklamları, dijital reklamcılık, siyasi partiler ve siyasi adayların içerik ve reklam yönetimi, CRM ve Web&UX v.b alanlarda danışmanlık yapmaktadır.

Online marketing, Mobil teknoloji servisleri, Online İtibar Yönetimi, Arama motorları optimizasyonları, Dijital Kanalları, İçerik politikaları, Yapay zeka çözümleri, Siyasi iletişim kampanyaları, İçerik yönetimi ve Web&UX vb. konularda uzmanlık seviyesinde bilgi ve tecrübe sahibidir. Dijital trendleri takip eden, markaların dijitalleşme süreçlerini inceleyen, rakiplerine göre markaları daha üst bir seviyeye getirmek suretiyle günümüz teknoloji trendlerine göre bu dönüşümü yöneten, hizmet odaklı bir strateji ile çalışan başarılı bir girişimcidir. Web tasarım ve yazılım alanında bir çok çalışmaya imza atmıştır. Sektörün ihtiyaçlarına göre şekillenen iş yapısı ile SEO, Sosyal Medya ve Reklam Yönetimi konularında hizmet vermeye devam etmektedir. Markaların ilk andan itibaren tüm yolculuğunda ve dijital hikayesinde, senaristlerinden biri olma misyonuyla birlikte yüzlerce markanın yolculuğuna şahit olan Mehmet Yusuf BALIK, kendi sektöründe tecrübeli isimler arasına adını yazdırmıştır.

İyi derecede Arapça ve orta derecede İngilizce bilmektedir. Siirt Gönüllüleri Platformu, Siirt Dernekler Federasyonu, Siirt Vakfı, Dünya Siirt Gönüllüleri Derneği ve Yeni Dünya Vakfı başta olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşunda aktif olarak görev almaktadır.

Halen; Kağıthane’de dijital iletişim, siyasi iletişim, dijital mecralar ve reklamcılık, etkinlik yönetimi alanında çalışan Optimum Dijital İletişim Ajansı’nın Dijital Kanallar Proje Direktörlüğü, AK Parti Çekmeköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeni Dünya Vakfı Genel Merkez Tanıtım ve Medya Birim Başkanı olarak görevlerine devam etmektedir.

ÖDÜLLER
Dijitalleşme ve Reklam sektöründe geçirdiği 12 sene içerisinde ekip ve bireysel olarak çok sayıda ödül kazanmıştır. Bunların arasında Türkiye’de ve dünyada “Kariyer Rehberliğinde Uluslararası Trendler ve İnovasyon” Kategorisi’nde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanıldığı En Yenilikçi Örnekler arasında gösterilen Mesleki Eğitim ve Dijital Kariyer Portalı ödülü de bulunmaktadır.