Google Fotoğraflar'da Geliştirme - Mehmet Yusuf Balık

Google Fotoğraflar’da Geliştirme

Google Fotoğraflar, videoları ve fotoğrafları konumlarına göre (ör. yakın zamanda gittiğiniz bir şehir) aramanıza, keşfetmenize ve görüntülemenize yardımcı olur.

Kamera konumu ayarları etkin olduğunda ya da manuel olarak konum eklediğinde fotoğraflarımızın konumu kaydedilebilir. Bu değişiklik yapılmadan önce Google Fotoğraflar, konum bilgisi bulunmayan fotoğraflarımızın konumlarını tahmin etmek için çeşitli bilgilerden yararlanıyordu. Fotoğraflarda görünen önemli noktalar ve Konum Geçmişi, bu amaçla kullanılan bilgilerden bazılarıdır. İsteğe bağlı bir Google Hesabı ayarı olan Konum Geçmişi, cihazlarınızla birlikte gittiğimiz yerleri kaydederek kişiselleştirilmiş harita ve öneriler gibi özelliklerden yararlanmamıza olanak tanır.

Neler değişiyor?
Google Fotoğraflar artık yeni fotoğraflar ve videoların tahmini konumları için Konum Geçmişi bilgilerini kullanmıyor. Google Fotoğraflar, fotoğraflarda görünen önemli noktalar gibi bilgileri kullanarak konum tahmini yapmaya devam edecek. “Eksik konumları tahmin et” ayarını dilediğiniz zaman Fotoğraflar’dan etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Neler yapabilirsiniz?
Google Fotoğraflar’da oturum açıp istendiğinde “Sakla”ya dokunarak tahmin edilen mevcut konumlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
• Tahmin edilen konumlarınızı kullanmaya devam etmek için 1 Mayıs 2023’ten önce işlem yapmazsanız bu tahminler kaldırılır. Fotoğraflarınızın silinmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
• Google Fotoğraflar’daki konum ayarlarınızda değişiklik yapmak isterseniz dilediğiniz zaman konum kaynaklarını düzenleyip yönetebilirsiniz. Kamera konumu ayarlarınızı cihaz ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Bu değişiklik, Google Fotoğraflar’daki tahmin edilen konumlarınızı etkiler ancak ayrı şekilde etkinleştirilen Konum Geçmişi özelliğini etkilemez. Tahmin edilen konumları fotoğraflarınızdan silmek isterseniz bu işlemi yalnızca Google Fotoğraflar’da yapabilirsiniz. Konum Geçmişi ayarınızdaki konumları silmek isterseniz bu işlemi Konum Geçmişi ayarlarından yapabilirsiniz.

Anılarınızı Google Fotoğraflar’da sakladığınız için teşekkür ederiz.

Paylaş