Facebook'ta Etkileşim Düzeyi Yüksek Takipçi Oluşturmak - Mehmet Yusuf Balık

Facebook’ta Etkileşim Düzeyi Yüksek Takipçi Oluşturmak

Genel olarak bir Facebook Sayfası oluşturduysanız aklınıza gelen ilk şeyin hızlıca bir takipçi kitlesi oluşturmak olduğunu biliyorum. Yüksek etkileşim düzeyine sahip, sizleri destekleyebilecek bir hedef kitle oluşturmak devlet kurumları, siyasetçiler, siyasi adaylar, muhtarlar, meclis üyeleri, milletvekili adayları, belediye başkan adayları ve savunuculuk grupları için önem taşır.

Seçimlere katılan siz adayların mesajlarını paylaşabilecek, sizler için oy verebilecek ve sizlere destek olabilecek en güçlü kişiler, tabi ki destekçileriniz yani sayfanızı beğenen takipçileriniz olabilir.

Yakın zamanda seçilmiş bir aday, yeni yada eski bir siyasi parti veya sahaya yeni çıkan bir kampanyaysanız “Nasıl olabildiğince çok takipçi edinirim?” sorusunu sizinde sormaya başlamanız gayet mantıklıdır. Bunu başarmanın yollarından biri Etkileşim Sayfa Beğenmeleri Reklamları diyebilirim.

Facebook platformu yıllardır gelişiyor. Ve bu atmosfer olgunlaştıkça Facebook’ta etkileşim düzeyi yüksek bir hedef kitle oluşturmanın daha iyi yolları ortaya çıkabilmektedir. Etkileşim Sayfa Beğenmeleri Reklamlarını kullanarak hedeflerinize ulaşmanızı (site ziyaretleri, bağışlar ve e-posta kayıtları gibi), diğer yandan da zaman içinde Facebook hedef kitlenizi etkileşimi yüksek, kararlı destekçilerle büyütmenizi sağlayan bir strateji benimsemeyi göz önünde bulundurun.

NOT: Reklam yayınlamak, Facebook’taki hedef kitlenizi büyütmenin yollarından sadece biridir. Etkileşim düzeyi yüksek bir hedef kitleyi organik olarak geliştirmek için bu tavsiyeleri göz önünde bulundurun.

Göz Önünde Bulundurabileceğiniz Kampanya Amaçları
Takipçilerinizin yada destekçilerinizin reklamlarınız sayesinde gördüğü sayfanızı beğenmesi, tanınırlık kampanyanızın ana hedefi olmayan bir eylemdir. Örneğin, siyasi bir kampanya sitede daha çok form toplamak amacıyla site dönüşümü reklam verme amacını kullanabilir. Kampanya, olabildiğince çok dönüşüm (bu durumda formlar) elde etmek amacıyla optimizasyon yapar. Ancak formu doldurmak yüksek niyet içeren bir eylem olduğu için bu kişi kampanyanızda form doldurmanın yanı sıra, sözlemlerinizi yani paylaşımlarınızı takip etmek üzere Sayfanızı beğenme eğiliminde de olabilir.

Birden fazla reklam verme amacı kullanarak istikrarlı ve daha anlamlı bir etkileşime sahip bir hedef kitle edinme nihai hedefiyle, Sayfa beğenmeleri de elde edebilirsiniz. Aşağıda birkaç örnek bulabilirsiniz ancak bu önerilerin yeterli olmadığını ihtiyaç anında benimle iletişime geçmeyi unutmayın.

  • Marka Bilinirliği

Seçimlerde aday olan kişiler, bir ortak hedef hakkında farkındalık yaratmak isteyen devlet kurumları, siyasetçiler, siyasi adaylar, muhtarlar, meclis üyeleri, milletvekili adayları, belediye başkan adayları ve savunuculuk grupları, genellikle marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapar. Marka bilinirliği reklam verme amacı, reklamverenlere reklamlarını hatırlama olasılığı daha yüksek olan kişilere yayınlama olanağı sağlar. Reklamlarınızı hatırlayan kişilerin zamanla Sayfanızı beğenme olasılığı daha yüksek olabilir. Marka bilinirliği reklam verme amacı hakkında daha fazla bilgi alın.

  • Trafik

Önemli bir haberi duyuracak devlet kurumları, insanların oy vermek için kaydolmasını uman siyasetçiler veya bir blog yazısı paylaşan savunuculuk gruplarının hepsi insanları sitelerine yönlendirmek ister. Trafik reklam verme amacı; bir site, uygulama veya Messenger konuşması gibi Facebook’taki veya Facebook dışındaki bir yönlendirme hedefine daha fazla kişiyi yönlendirmek için optimizasyon yapar. Makalenizi okuyan insanlar başka bir şeyleri kaçırmadıklarını doğrulamak isteyebilir ve bunun sonucunda takipte kalmak için Sayfanızı beğenebilirler. Trafik reklam verme amacı hakkında daha fazla bilgi alın.

  • Dönüşümler

Devlet kurumları, siyasetçiler, siyasi adaylar, muhtarlar, meclis üyeleri, milletvekili adayları, belediye başkan adayları ve savunuculuk gruplarının sahip olduğu ortak hedeflerden bir diğeri insanları bir form doldurmaları, propaganda amaçlı hazırladıkları fikir-öneri sitesine destekte bulunmaları veya projelerini tanıtmak amacıyla sitelere yönlendirmektir. Dönüşümler reklam verme amacı, insanların sitenizde veya uygulamanızda bu eylemleri gerçekleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Size ilgi gösteren veya site listenize katılan insanların etkileşim düzeyleri muhtemelen zaten yüksektir, yani takipte kalmak için Sayfanızı beğenme eylemini gerçekleştirmeleri olasıdır. Dönüşüm reklam verme amacı hakkında daha fazla bilgi alın ve Facebook’ta bir destekçi kazanma veya bağış toplama programını kullanmaya nasıl başlayacağınızı keşfedin.

  • Potansiyel Müşteriler Bulma

Seçmenler, oy verenler, devlet kurumları, siyasetçiler, siyasi adaylar, muhtarlar, meclis üyeleri, milletvekili adayları, belediye başkan adayları ve savunuculuk grupları iletişim kurmak için e-posta listeleri oluşturmak hepsinin ortak bir hedefidir. Potansiyel Müşteriler Bulma reklam verme amacı, hakkınızda daha fazla bilgi almak isteyen seçmenlerin iletişim bilgilerini Facebook’ta bir forma girmelerini sağlayan kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır. E-posta adresini bırakmak yüksek niyet içeren bir sinyal olduğu için Potansiyel Müşteriler Bulma formunuzla kaydolan birisinin Sayfanızı da beğenmesi muhtemeldir. Potansiyel Müşteri Reklamları hakkında daha fazla bilgi alın.

Diğerlerinin yanı sıra yukarıdaki kampanya amaçlarını kullanmak, gerçek hayattaki kampanya hedeflerinize (oy verenlerle etkileşimde bulunmak, seçmenlerle bağlantı kurmak veya destekçilerden fikir toplamak gibi) ulaşmanıza yardımcı olurken aynı zamanda sayfanızın takipçi kitlesini büyütür. Bunun gerçekleşmesi zaman alacaktır ancak en sonunda etkileşim düzeyi daha yüksek bir hedef kitleye sahip olursunuz.

Paylaş